Postitatud

Vägivald lähisuhtes ja kuidas ära tunda tulevast vägivallatsejat?

Vägivald lähisuhtes on probleem, mida ei tohiks ignoreerida ega püüda sellega ka leppida, olles sellises suhtes nn “vastuvõttev” osapool. Sageli on vägivaldsusele kalduvat inimest keeruline ära tunda, sest hilisem vägivaldne suhe võib algusesolla üsna ilus.

Kuidas siis ära tunda, et inimesel on kalduvusi muutuda vägaivaldseks? Lundy Bancroft oma raamatus “Miks ta seda teeb” annab järgmised tundemärgid:

 • Ta räägib oma eelmistest partneritest lugupidamatul viisil. Teatud hulk viha ja kibestumist eelmise partneri suhtes on normaalne, ent olge ettevaatlikud mehe puhul, kes on väga keskendunud oma kibestumisele või kes räägib sellest teie kohtumiste kohatult varajases faasis.
 • Ta on teie suhtes lugupidamatu. Kui üks mees teid üha maha teeb või teie arvamuste üle irvitab, kui ta on teie vastu teiste juuresolekul jäme, kui tema toon on salvav või sarkastiline, siis näitab ta sellega, et ta ei pea teist lugu.
 • Ta teeb teile teeneid, mida te ei soovi või näitab teie vastu üles sellises koguses suuremeelsust, et teil hakkab piinlik. Need momendid võivad viidata sellele, et mees üritab tekitada teis võlglase tunnet.
 • Ta on kontrolliv. Kontroll algab tavaliselt üsna pehmel moel. Mees pillab märkusi teie riietuse või väljanägemise kohta; on veidi negatiivselt meelestatud teie perekonna või mõne teie hea sõbra suhtes; avaldab teile survet, et te veedaksite rohkem aega temaga või loobuksite töölkäimisest või otsiksite endale mõne teise töö, mis toob rohkem sisse; hakkab liiga agaralt nõu andma selle kohta, kuidas te peaksite oma elu seadma ja näitab üles mõningast kannatamatust, kui te tema nõuandeid ei järgi; või siis näitab välja, et ta on häiritud, kui te ei jaga kõiki tema vaateid poliitika, inimsuhete, muusika või muude valdkondade osas.
 • Tal on tugev omanditunne. Armukade käitumine on üks kõige kindlamaid viiteid sellele, et algamas on vägivald. Omanditunnet väljendav käitumine näitab, et ta ei armasta teid sõltumatu inimolendna, vaid pigem kui hoolikalt valvatud aaret.
 • Ta peab ennast eksimatuks. Ükskõik mis ka ei juhtuks, alati on selles keegi või miski süüdi. Aja möödudes osutute süüdlaseks järjest sagedamini teie.
 • Ta on enesekeskne. Esimese paari kuu jooksul ei pruugi enesekesksus tingimata avalduda, kuid leidub mõningaid sümptomeid, mida tasuks tähele panna. Jälgige, kas ta räägib tunduvalt rohkem kui ta teil seda teha laseb, kuulates teie juttu vaid pealiskaudselt ning juhib jutu ikka ja jälle tagasi iseenda isikule.
 • Ta kuritarvitab alkoholi või narkootikume.
 • Ta sunnib teid seksile. Kui mees ei aktsepteeri teie soove või tundeid seksi vallas, siis annab see märku ärakasutamisest, mis omakorda käib käsikäes vägivallaga.
 • Ta hakkab väga kiiresti teie suhet tõsiselt võtma. Olge valvel, kui mees hakkab liiga kärmelt teie ühist tulevikku planeerima, võtmata piisavalt aega teie korralikuks tundmaõppimiseks ja teiega lähedaseks saamiseks, võib see viidata tema soovile pakkida teid kenasti sisse kui iluasjakest, mida ta saaks omada.
 • Vihaseks saades käitub ta hirmutavalt. Nt vihahetkedel tuleb ta teile liialt lähedale, viibutab oma sõrme teie nina all, torgib teid, tõukab teid, takistab teie teed või piirab teie tegutsemisvabadust; ta pillab kaudselt ähvardavaid kommentaare nagu “sa ei taha näha, kuidas ma tõeliselt vihaseks saan” jne; vihaseks saades sõidab ta hooletult või liiga kiiresti; taob seinu või paugutab uksi; loobib asju
 • Tal on topeltstandardid. Olge ettevaatlik inimesega, kellel on enda käitumuse reguleerimiseks teistsugused seadused kui need, mis kehtivad teie kohta.
 • Teiste inimeste juuresolekul käitub ta teistmoodi. Täiskasvanud vägivallatsejad kalduvad jätma teiste inimeste juuresolekul muljet, nagu nad kohtleksid oma partnerit kui kullatükki, jättes suurema osa oma vägivaldsest käitumisest sellisteks hetkedeks, kui pealtnägijad puuduvad.
 • Teda näib paeluvat haavatavus. See ohumärk võib avalduda näiteks selles, kui meest köidavad naised (või tüdrukud), kes on temast tunduvalt nooremad. Meest paelub võim ja ta otsib partnerit, kes vaatab talle imetlust täis pilguga alt üles ja laseb end juhtida.

Lõpetuseks võib öelda, et potentsiaalset vägivallatsejat võib olla keeruline ära tunda, aga on siiski mõned sümptomid, mis avalduvad kohe suhte alguses. Kuigi armumisetunne on tugev, tuleks siiski olla valvel, kui midagi sellist ilmneb.

Vägivallatsejad pole ka mitte alati mehed. On juhtumeid, kus vägivaldseks osapooleks võivad olla hoopis naised. Sellisel juhul ilmneb mehe suhtes enam vaimset ja vähem füüsilist vägivalda. Olgu öeldud, et vaimne vägivald võib enamgi haiget teha kui füüsiline ja jätta sügavamad jäljed.

 

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga