Postitatud

Üllatav võimalus edukate suhete loomiseks

Terve ja eduka suhte loomisel keskendume me enamjaolt sellele, kuidas ületada meievahelised erinevused. Me tahame anda mõlemale võimaluse olla erinevad, suhelda asjadest, mida näeme erinevalt ning me tahame õppida nägema ja hindama oma kaaslase vaateid elule.

Mehe ja naise vahelise suhte puhul on see eriti nähtav, sest meil tuleb püüda nautida seda laiuvat ookeani, mis meid üksteistest eraldab. Meedia poolt igapäevaselt meile edastatud sõnumid toetavad meie uskumusi erinevustest: nt et naised on veenuselt ja mehed marsilt. Veenus ja marss liiguvad erinevatel orbiitidel, neil on erinev valguse lainepikkus. Skänneerimise tehnoloogiat kasutavad erinevad teaduslikud vaatlused aga ütlevad hoopis, et see arvamus ei vasta tõele.

Tel Avivi ülikoolis läbi viidud uuring tõestas, et naiste ja meeste ajud on  väga sarnased. Tegelikult oli neil äärmiselt keerukas leida ajus osi, mis polnud sarnased.

Lisaks sellele üritasid teadlased leida mehi, kes vastasid täpselt stereotüübile “mees” ja naisi, kes vastasid täpselt stereotüübile “naine”. Tulemused näitasid, et inimeste hulgas on ainult 0,1 protsenti neid, kes vastavad stereotüüpsetele naise või meeste omadustele. Ülejäänud inimestes kombineeruvad nii naiste kui meeste omadused.

Mõeldes selle peale, siis võib arvatavasti igaüks öelda, et temas on nii naiselikke kui mehelikke jooni.

Meie suurim vajadus: sotsiaalne side. 

Kaevudes inimese vajadusi ja soove kirjeldavasse kirjandusse, leiame eest ühe ja sama loo: me oleme kõik väga sarnased. Peale toidu ja peavarju on meie suurimaks vajaduseks sotsiaalne side – kuulumise tunne. Olenemata soost ja vanusest on positiivsed suhted teiste inimestega äärmiselt olulised meie tervisele, heaolule ja pikaealisusele. Arvatavasti on see põhjuseks, miks me üldse otsime üksteist ja loome suhteid.

Siiski näeme ka, et üha kasvav oma üksilduse probleem. Üks neljast inimesest ütleb, et tal pole mitte kellelegi rääkida oma isiklikest probleemidest. See on tohutult kurb ja ka ebatervislik. Sotsiaalne side aga ei sõltu tegelikult suhete arvust, mis meil elu jooksul on, vaid see kasvab välja seestpoolt. Kui hoolitsed enda eest ja oled seesmiselt õnnelik, siis tunnetad ka sidet teistega. Hea suhe iseendaga tähendab ka häid suhteid teiste inimestega.

Stress ja ärevus suunavad meie tähelepanu rohkem endale ja muudavad meid vähem empaatiliseks. Seega pole ime, et stressirohketel aegadel on meil keerulisem teistega suhelda. Seega on esimeseks sammuks heade suhete poole õppida vähendama stressi ja ärevust. Ikka selleks, et olla iseendaga paremas kontaktis ja suhtes.

Parem suhe iseendaga viib paremate suheteni teiste inimestega. 

Enese armastamine võib olla kõige keerulisem asi mida teha. Meie igapäevases tegevuste nimekirjas on miljon asja enne iseenda eest hoolitsemist. Millegipärast arvame ka, et enesekriitika on edasiviiv jõud. Ei ole. Enesest teadlik olemine on kriitilise tähtsusega oskus, aga uuringud näitavad, et enesekriitika võrdub enese löömisega. See viib ainult tuju ära. Hakates ennast rohkem hoidma, olles õnnelikumad ja vastupidavamad, hoides stressitaseme madalal, vältides depressiooni, hakkavad paranema ka meie suhted teiste inimestega.

Olles enda vastu hea ja kaastundlik tähendab siiski ka oma tegude ja käitumise eest vastutuse võtmist. Olles enda vastu hea ja kaastundlik oskame ära tunda hetki, kus teha töösse paus, et olla energiline ja tasakaalus. Selliselt käitudes oskame seada piire ja hindame iseennast kõrgelt. Selliselt käitudes õpime ennast armastama.

Kuidas suurendada kaastundlikkust enda suhtes? See on lihtne: kohtle ennast nagu sa kohtleksid oma sõpra. Kui kukud läbi milleski, siis tuleta meelde, mida ütleksid sõbrale: igaüks teeb vigu. Kui kurbus või muu negatiivne emotsioon on sind vallanud, siis hoia ennast nagu oma parimat sõpra – armastusega.

Parim osa selle juures on see, et kui arendad iseendaga armastava suhte, siis saab sinust õnnelikum inimene, sa suudad paremini teiste inimestega kontakti luua ja su suhted teistega paranevad oluliselt. Mis veelgi parem? Sinu eeskuju elades elu ennast aktsepteerides ja armastades võib inspireerida teisigi sedasama tegema.

HarperOne

Allikas: HarperOne
Autor: Emma M. Seppälä PhD

Käesoleva arrikli autor on antud teemal andnud välja ka raamatu, mis on saadaval läbi Amazoni. The Happiness Track: How to Apply the Science of Happiness to Accelerate Your Success (HarperOne, 2016).

 

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga