Sea realistlikke ootusi ja sa oled õnnelikum

Realistlikud ootused teevad sind õnnelikumaks.

Igaühe jaoks ei ole pühad kõige meeldivam aeg aastast.  Emotsionaalselt on keeruline ühineda pühadepidustustega, kui koged leina, pinges suhteid, lahutust ja muid keerulisi peredünaamikaid.

Oma õnnetaset sellises olukorras on võimalik parandada oma ootuste ülevaatamisega.

Mittetäitunud ootused toovad palju valu ja pettumusi. Me pole sageli oma ootustest isegi teadlikud. Me elame suurte ootuste keskel ja unustame sageli, et ajakirjad ja internet müüvad meile asju, mida meile polegi sageli vaja.

Kui mitu korda oled sa pühade eel mõelnud, et seekord teen kõik teistmoodi? Võibolla seekord isa ei joo ennast purju ja õde ei tee piinlikke kommentaare õhtulauas kõikide kuuldes?

Ootused viivad meid ummikusse kui need ei ole asjakohased.

Mõnikord me pettume, kuna loodame, et asjad ei muutu.  Kui tead, et keegi on läbi teinud suure muutuse (nt sinu õe esimene laps või kummagi vanema surm), siis pole mõtet oodata, et kõik on samamoodi. Ära looda, et su õde sinuga õhtul pikalt veini joob või üleval on, kuna ta on beebi kõrval lihtsalt liiga väsinud. Kui tead, et midagi olulist on muutunud, siis lepi olukorraga ja kohane uuenenud suhtega vastavalt.

Me pettume ka lootuses, et asjad on erinevad.  Kui just pole põhjust uskuda, et sinu sugulased on muutunud, siis ära vihastu või kurvasta oodates midagi väljaspool normi. Inimesed võivad muutuda, kuid pole mõtet loota, et peredünaamika muutub ilma põhjuseta.

Realistlikkus ei tähenda pessimismi.

Realistlik olemine ei tähenda asjade ülekatastrofiseerimist või kõige hullema ootust. Parem on olla selgelt realistlik.  Katastrofiseerimine on problemaatiline, kuna keskendub mis siis kui .. stenaariumitele. See tähendab, et oled õudusunenäos, kus kõik läheb valesti.  Selle asemel kasuta juba juhtunud minevikku tõenäolise tegevusplaani tegemiseks.

Minevik on tuleviku parim ennustaja. See ei tähenda, et sa oled määratud hukatusele ja kordad mineviku vigu. Oluline on meeles pidada, et saad muuta ainult iseennast ja iseenda muutmine on õnnelikkuse võti. Sa saad kas muuta oma suhtumist ja käitumist teistsuguse pühadekogemuse loomiseks või seada realistlikke ootusi toimetulekuviiside planeerimiseks.

Realistlikud ootused võimaldavad sul luua toimetulekuplaani.

Realistlike ootuste valguses hoiad ära kurjad ja kurvad mõtted.  Need võimaldavad sul ka pöörata tähelepanu sellele, kuidas teha asju paremaks. Oma ootuste kohandamine võimaldab sul tulla toime väljakutsetega ja esitada endale küsimus: „Arvestades reaalsust, millised on minu võimalused?“ Kuidas muuta olukord minu jaoks talutavaks? Mida ma saan teha, kui olukord muutub väga raskeks? Selle asemel et raisata energiat teiste inimeste muutmisele, saad mõelda, kuidas enda vajadustega paremini arvestada. Saad teha neid plaane juba ette ja tunda pühade ajal ennast ettevalmistatud ja kindlana. Nii saad isa napsitamisele ja õe õelatele kommentaaridele vastata sellega, et lihtsalt lahkud varem

Kui soovid, et sellel aastal oleks kõik teistmoodi, siis pööra tähelepanu nendele asjadele, mida saad muuta ja vaata asjadele kaine pilguga.

Allikas: http://blogs.psychcentral.com

Sharon Martin, LCSW

 

 

 

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga