Pulmakellad või jälle vallaline – kuidas teada, millises suunas liigub sinu suhe?

Kas tema on see õige? Kas tema on see, keda tutvustada oma vanematele, kellega kokku kolida, kellega saada lapsi ja luua pere? Mingil hetkel küsib iga suhtes olija endalt neid küsimusi.

Muidugi on oma suhte tuleviku ennustamine oluline. Seda teavad ka psühholoogid. Kas on mingeid äratuntavaid märke sellest, kuhu suhe suundub? Tavaliselt proovitakse lahendada seda probleemi mingis ajahetke suhete teatud aspektide mõõtmise teel, seejärel proovitakse mõõtmise tulemust võrrelda kuid või aastaid hiljem tegelikkuses juhtunuga. Näiteks on avastatud, et suurem igavus suhtes on seotud väiksema rahuloluga 9 aastat hiljem. Siiski on mitmed uurijad leidnud, et ühe ajahetke mõõtmised pole kõige paremad suhte tuleviku ennustajad.

Oma suhte tuleviku ennustamiseks võib hoopis olulisem olla heade ja halbade aegade analüüs.

Mõnel päeval tundub, et suhe võiks õnnelikuna kesta aegade lõpuni ja teistel päevadel ei taha teist enam nähagi. Uurijad on leidnud, et suhtes olija subjektiivne positiivselt tulevikku suunatud tunne on positiivselt seotud pühendumisega abiellumisele.

Kui peaksid oma suhte loo panema diagrammile, siis milline see välja näeks? Kas see oleks sirge, tõusev joon, mis näitab pidevat kasvu? Võibolla hoopis üles-alla, kurviline joon? Just trajektoor mõjutab seda, kuidas teie lugu lõppeb.

Ühes viimaseaja uuringus püstitasid Brian Ogolsky ja tema uurimismeeskond küsimuse, et kuidas isiku abiellumisele pühendumise kõikumine mõjutab suhte tulevikku. Idee testimiseks küsitleti 376 paari, kes olid 20-ndates eluaastates.

Küsitluse läbiviija märkis üles põhilised kuupäevad, kus abiellumise tõenäosus muutus, nii paremuse kui halvemuse poole. Näiteks liiga palju aega sõprade seltsis viibimine, tülitsemine või liiga suured eriarvamused viivad abiellumise tõenäosust alla, samas kui kohtumine vanematega, palju aega koos veetmine, naermine võib jällegi abiellumise tõenäosust suurendada.

Osalejad täitsid graafikuid lühikeste intervjuude käigus järgneva 7 kuu vältel. Samuti jagasid osalejad infot ka suhte staatuse muutumise kohta – nt suhte laialiminekute või abiellumise kohta.

Osalejate igakuist tagasisidet uurides tegid uurijad kindlaks 4 põhilist pühendumise mustrit.

  • Dramaatiline (34% osalejatest). Dramaatiline suhtetüüpi iseloomustas pidevad üles ja alla liikumised, kus olid suuremad muutused pühendumises, kui teistes gruppides. Need isikud veetsid rohkem aega eraldi ja neil olid madalamad hinnangud oma suhte osas ja nende sõbrad ja pere olid suhte osas vähem toetavad.
  • Fookus partneril (30% osalejatest). Sellele grupile oli omane mõtteviis – minu partner on minu maailm, ning neil oli vähem muutumist allapoole. Pühendumise muutumine sõltus sellest, kui palju aega nad said koos veeta.
  • Sotsiaalselt seotud (19% osalejatest). Antud grupis oli väga vähe kõikumisi. Kui muutused ilmnesid, siis olid need sõltuvad suhtluse mahust oma sotsiaalse suhtlusgrupiga ja mida pere ja sõbrad suhtest arvasid.
  • Konfliktne (12% osalejatest). See grupp sisaldas tülitsejaid. Nagu dramaatilisel tüübil, oli ka selle palju muutumist halvemuse suunal. Muutused polnud niiväga järsud, aga peaaegu alati põhjustatud suhtes ilmnenud konfliktidest. Nendel oli ka rakse leida positiivseid asju oma suhte kohta ning pere ja sõbrad polnud samuti toetavad.

Tulemused näitasid, et dramaatilisest grupist pärit paarid läksid lahku kaks korda tõenäolisemalt kui üheski teises grupis. Partnerile fokusseeritud grupis oli kõige tõenäolisem progress, nt järgmisele pühendumise astmele minemine, abiellumine jne. Konfliktses grupis oli kõige tõenäolisem oma suhte staatuse hoidmine stabiilsel tasemel. See tähendab, et on hea olla fookusega partneril aga mitte dramaatiline. Teiste sõnadega, neil, kellel on väga kõikuva iseloomuga suhe, peaksid olema mures oma suhte tuleviku osas.

Suhe areneb alati erineva kiiruse ja mustriga. Oluline pole mitte see, kas suhe areneb kiiresti või aeglaselt, vaid üldine ja sujuv trajektoor.

Autor: Gary W. Lewandowski Jr
Allikas: https://theconversation.com

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga