Postitatud

Muudatuste juhtimise kunst

Sageli läbime elus mitmeid muudatusi ja üleminekuid, nagu näiteks keskkooli lõpetamine, töökoha vahetamine, abiellumine, laste saamine, lahutus jne.Need ajad on sellised, kus peame lahti ütlema sellest, mida teame ja arvame ning meil puudub selge arusaam, mis meil on ja millele toetuda. Mõned muutused tulenevad meie valikutest, mõned on meile peale sunnitud (töölt lahti laskmine, lähedase lahkumine). Misiganes tingimustel on sellises nn “hallis” alas navigeerimine üsna raske, meie ette ilmuvad mitmed probleemid, mis nõuavad uusi lahendusi. Siin on mõned võimalused, kuidas sellistel perioodidel ellu jääda.

Aktsepteeri oma ärevust ja depressiooni.

Kui me jätame midagi seljataha, siis tekitab see kurvameelsust, kasvõi natukene. Kui muudatus on ootamatu või ei ole teretulnud on shokk ja depression juba suuremad. Selliste tunnetega kaasneb ka ärevus. Me oleme oma turvatsoonist väljaspool, me muretseme tuleviku ja teadmatuse pärast.

Tunnista endale, et see on uus/vana peatükk su elus.

Kuigi sul tuleb oma kaotust endale teadvustada, pole siiski vaja minevikku kinni jääda. Kuigi see tundub klišeena, siis peale iga lõppu tuleb uus algus ja hoides oma tähelepanu sellel, aitab see sul värske alguse tunde tekitada. Kuigi tingimused on uued, siis protsess on juba tuttav. Igaüks meist on läbinud mitmeid muudatusi oma elus – kolimine, kooli lõpetamine, uued suhted jne. Tee on teada, kogemus olemas. Seekord saad selle läbida sama moodi kui mitte paremini. 

Mõtle positiivselt, mõtle võimalustele.

George Clooney mängis filmis Up In the Air tegelast, kelle ülesanne oli lasta lahti inimesi ettevõtetes, millel läks halvasti. Ta alustas alati oma lahtilaskmiskõnet: “Ma olen siin et rääkida võimalustest”. Jah, see on peale sunnitud ja teeb haiget, aga on samuti ka tõsi.

Aegadel, kui kõik su vanad teadaolevad süsteemid on kokku kukkunud, võid tunda ennast ebakindlalt, kuid tegelikult oled muutustele väga vastuvõtlik. Nüüd on aeg avastada, teha ajurünnakuid, muuta oma välimust, enne kui elu hakkab uude mustrisse kohanduma. Kui astud uude suhtesse, on sul võimalus eksperimenteerida olles julgem, ausam, teadlikum. See on aeg, kus tuleb olla loov.

Hoia ennast tegevuses.

Ära oota liialt kaua, et alustada uute tegevustega. Me oleme oma harjumuste orjad ja harjumused tekivad kiiresti. Isegi kui tunned ärevust, siis ära jää paigale oma mugavustsooni ootama, et midagi juhtuks. Nii kaotad aega ja hoo. Tee parem plaan ja hoia ennast pidevas tegevuses.

Leia abi.

Keeruline on üksi toime tulla. Leia toetust ja abi kas oma perekonnalt või kasvõi nõustajat/coachilt. Kui tunned ennast väga halvasti, siis on sul hea saada väike tõuge ja toetus väljastpoolt, mis aitaks sul edasi liikuda.

Sea endale realistlikud ootused ja ajaperspektiiv.

Kõik muutused võtavad aeg, seega tuleb olla kannatlik ja mõista, et uue töö leidmine ei pruugi õnnestuda paari kuuga, uude suhtesse sisseelamine ei juhtu samuti üleöö. Muutuste aegadel jätame vana seljataha, kuid pole alustanud veel uut. Kuigi olukorrad on erinevad, siis hoiakud ja oskused on ikka samad – st olla positiivne, kannatlik ja aktiivne.

Uus teekond on ootamas!

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga