Postitatud

Loomingulisus on oskus mitte anne

Psychology Today artikkel loomingulisusest annab lootust kõikidele neile, kes on siiani arvanud, et loomingulisus on anne ja mitte oskus.

Loomingulisus pole tänapäevases tohutu suures konkurentsikeskkonnas enam kunstnike ja leiutajate pärusmaa. Turg muutub kiiresti ja ettevõtted peavad kas “kohanema või surema”, kui kasutada Inteli tegevjuhi Andrew Grove sõnu. Iga ettevõtte vajab inimesi, kes suudavad välja mõelda uusi ideid; inimesi, kes mõtlevad välja uusi kasutusvõimalusi uutele toodetele, uusi võimalusi müügitehingute sooritamiseks, uusi meetodeid produktiivsuse suurendamiseks või uusi viise teha rohkem vähema pingutusega.

Väga paljud inimesed kahjuks ei usu, et neil on olemas loomingulised võimed. Enamus inimesi arvab, et loomingulisus on anne, millega ainult mõned on siia ilma sündinud. Selline arusaam juurdub tavaliselt kooliaastatel, kus lapsed on sunnitud süsteemi ja õpetajate käsu järgi kohanema. Tegelikult on heaks uudiseks see, et loovus on siiski oskus, mida annab arendada igas vanuses. Ajastus ei saaks parem olla, kuna loovus dikteerib sageli ellujäämise tänases majanduskeskkonnas. Kuidas siis muutuda loovamaks inimeseks?

Albert Georgyi, Nobeli auhinna laureaat ja C-vitamiini avastaja pakkus välja vastuse: “Avastamine on näha midagi, mida igaüks on näinud ja mõtlemine, mille peale keegi ei ole tulnud”. Kui sa aga hakkad mõtlema kõikide igapäevaste asjade peale, siis ei tule midagi erilist ja uut nende kohta pähe. Selle põhjuseks on asjaolu, et vaatad asju sama pilguga nagu kogu aeg enne seda. See tähendab, et tehes asju nii nagu oled kogu aeg teinud, siis saad seda mida oled kogu aeg saanud. Põhiline lahendus oleks hakata vaatama asjadele teise perspektiiviga.

Loomingulisuse ülejäänud osa moodustab probleemide lahendamine või vajaduste rahuldamine. Mõnikord on see nii lihtne, nagu Platon kirjutas: “Vajadus on leiutise ema”. Platon tahtis sellega öelda, et me oleme kõige loomingulisemad sunnitud olukorras.

Me oleme ka siis loomingulised kui miski meid häirib. Mõtle järele, milliseid tegevusi sa kodus või tööl teed? Kindlasti on nende hulgas selliseid, mida üle kõige vihkad. Need on tavaliselt tegevused, mida sa ei saa tegemata jätta. Sellised ülesanded annavad võimaluse tulla mõne loomingulise lahenduse peale, mis muudab selle tegemise paremaks ja lihtsamaks. Peale sinu võib olemas olla veel tuhandeid inimesi, kes selle tegevuste tegemist samuti vihkavad. Nii saabki lahenduse muuta miljoni dollari ideeks. Kui suudad lisada rahalise motivaatori ärritava probleemi lahendamiseks, siis oled leidnud tee teise loomingulisust suurendava võimaluseni – teenida raha.

Üks võimalus suurendada enda loomingulist mõtlemist on vaadelda innovatiivseid inimesi ja jäljendada nende omadusi. Kõikidel loomingulistel inimestel on kolm põhilist omadust.

Esimene ja kõige olulisem on teadmine, et nad on loomingulised. Üheksakümmend protsenti loomingulisusest koosneb usust, et sa seda oled. Sellest tuleneb ka enesekindlus, et õige vastus tuleb pähe siis kui vajadus tekib.

Teine oluline omadus loomingulistel inimestel on mõtlemise paindlikkus. Innovatiivsed inimesed ei mõtle traditsiooniliselt ega suhtu asjadesse nii nagu kõik teised. Sellised inimesed liiguvad hoopis teises suunas. Teiste sõnadega, nad on valmis võtma riske ja murdma reegleid.

Kolmas ja olulisemaid loominguliste mõtlejate omadusi on avatus uutele kogemustele ja erinevatele vaatenurkadele. Avades oma meeli uutele stiimulitele loovad nad uusi sidemeid oma ajuneuronite vahele ja avavad seeläbi uusi mõtlemise kanaleid. Olles vastamisi probleemidega on neil ajus olemas abistav lisavõimsus.

Mõnikord tuleb meil ennast sundida midagi uut proovima. Sinu probleemide lahendamiseks vajalik motivatsioon on edukuse põhiline faktor. Alustada tuleks sellest, et defineerid probleemi nii täpselt kui saad. Seejärel tuleb sellele pühendada kõvasti aega ja energiat. Kui su soov on piisavalt suur ja oled panustanud piisavalt, siis su alateadlik meel töötab edasi 24/7. Tavaliselt tuleb lahendus pähe siis kui seda kõige vähem ootad. Albert Einstein tuli E=MC2 peale unes.

Üks hea võimalus ennast uutele stiimulitele avada on ka rohkem lugeda. Loe erinevaid ajakirju, mitte lihtsalt meeldivaid ja enda jaoks huvitavaid. Vali selliseid teemasid, mille kohta väga vähe tead.

Teiseks, kuula erinevaid raadiosaateid. Vali tavapärasest erinevaid formaate ja stiile. Sunni ennast omandama või vähemalt kogema uusi nn “maitseid”.

Loominguline eluviis on vahva, aga vahel vajad vastuseid kohe praegu ja midagi ei tule pähe. Siinkohal aitab kirjutamine. Pane kirja kõik, mida antud probleemi kohta tead. Pane tähele kõiki aspekte mis seda mõjutavad ja mida see problem mõjutab. Kujuta ette et kirjutad aruannet kellelegi, kes ei tea selle teema kohta midagi aga peab kõike teadma. Selline kirjutamise protsess sunnib sind vaatama probleemi mitme nurga alt ja teine perspektiiv on sageli töötava idee võtmeks.

Loomingulise mõtlemise arendamine valmistab sind ette raskete olukordadega toimetulekuks. Samuti märkad paremini võimalusi, mida teised mööda lasevad. Lisaks sellele naudid elu rohkem kui varem. Olles avatud kõigele uuele, avad ennast võimalustele. Kui teed erinevaid valikuid, tekib uusi mõtteid. Elu muutub hoopis huvitavamaks.

Allikas: PsychologyToday.com

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga